Pigmentové skvrny? Pryč s nimi! Tipy a triky, jak sjednotit pleť

Ať už nepatrné hnědé pihy, nebo abstraktní obrazce ve tváři, pigmentové skvrny mají mnoho podob. Seznamte se a zjistěte, jak jim předcházet i jak s nimi zacházet. Zalistujte v našem komplexním průvodci hyperpigmentacemi, od tmavých skvrn na pokožce po těhotenské melasma. Za co může slunce a za co věk? Jaké látky na pigmentové skvrny fungují? A na které produkty je spoleh? Čerpáme ze znalostí biochemiček Venduly Ficelové a Michelle Wong.

Pigmentové skvrny mají mnoho tvarů a různé příčiny - Freepik
Zdroj: Freepik

Zodpovíme si třeba:  

  • S jakým typem hyperpigmentace se potýkáte právě vy?
  • Proč je SPF středobodem všeho a bez něj ani na krok?
  • Jaké mýty o pigmentových skvrnách kolují internetem?
 

💁🏽‍♀️ PŘÍČINY pigmentových skvrn: Proboha proč?

Pigmentové skvrny na obličeji (a nejen tam) se dlouhodobě řadí mezi největší beauty témata vůbec. A nejpalčivější kosmetické problémy. 💥 Zřejmě proto dostaly v průběhu let tolik různých jmen. Hyperpigmentace, nežádoucí zbarvení kůže, sluneční flíčky či stařecké skvrny – každé jiné, a přece odkazují k vesměs stejné diagnóze. Liší se především příčiny. Právě těm je důležité porozumět, abychom medicínu dokázali „ušít na míru pacientovi“.

Každé opálení pokožky znamená její poškození

🗂️ Malý SLOVNÍK pigmentových skvrn

  • Pigmentové skvrny a slunce? Sluneční skvrny. ☀️ Drobné, nevystupující a zpravidla hnědavé stopy na kůži podobné rozteklým pihám. Jak název napovídá, za jejich zrod „vděčíme“ sluníčku, respektive ultrafialovému (UV) záření. Soustřeďují se zejména na rukou, tváři či dekoltu, tedy místech nejvíce vystavovaných paprskům.

    Samy o sobě člověku nijak neubližují, překážkou bývají spíše estetickou. Přicházejí ovšem ruku v ruce s fotostárnutím pleti, které zapříčiňuje opakované, a hlavně nechráněné slunění. Tělo sice umí UV újmu dočasně kompenzovat tím, že do akce nasadí melanin – biologické barvivo schopné riziková vlnění pohlcovat, a současně původce milovaného letního opálení –, ale pouze odsud posud.

    ⚠️ MANIFESTO VAROVÁNÍ: Jestliže to na lehátku rok co rok přeháníte, sluneční výheň do kožních struktur eventuálně zasáhne natolik, že melanin „ztratí smysl pro rovnoměrnost“. Čtete správně, každé opálení pokožky se vlastně rovná odpovědi na její poškození. Když se škody nasčítají, mohou uvést do pohybu domino efekt, na jehož konci stojí hyperpigmentace. A zatímco opálení do pár dnů vybledne, sluneční skvrny se zdrží déle... ❤️‍🩹

  • Pigmentové skvrny a stárnutí? Stařecké skvrny. 👵🏼 Vzhledově i původem podobné skvrnám slunečním, jen se na ně díváme z pohledu přirozeného lidského stárnutí. Klíčové jsou tři jevy – UV škody, stále běžnější odchylky v distribuci melaninu a zpomalení buněčné obnovy. Spolu s námi totiž zmírňuje životní rytmus i naše pleť, což znamená, že kožní regenerace neprobíhá zdaleka tak rychle, jako dříve. Zároveň ubývá melanocytů (buněk zodpovědných za tvorbu melaninu), avšak ne systematicky, a tak se někde uvolní pigmentu méně, jinde více. Ve zkratce: S přibývajícím věkem se pigmentové skvrny tvoří častěji a pomaleji zanikají.

  • Pozánětlivé pigmentové skvrny? Skvrny po akné. ☄️ Zbarvené dohněda, potažmo dočervena, skvrny po akné (popř. PIH z anglického post-inflammatory hyperpigmentation) mohou na kůži zůstat i roky poté, co samotný pupínek zmizí. Jedná se o standardní odezvu pokožky na zánětlivou činnost i jiná poranění. Nic neobvyklého, ale přesto dokáží potrápit. Jejich odstín se odvíjí od prvočinitele. Červeným předchází rozšíření krevních cév v postiženém místě – v zásadě tudíž nespadají pod pigmentové skvrny –, za hnědé může nahromadění melaninu.

    ℹ️ MANIFESTO NOTE: Nepleťte si je s jizvami po akné. Ačkoli na pohled podobné, jedno se od druhého liší. Za jizvy mohou hluboké – a trvalé – škody uvnitř i na povrchu pleti. Krom nerovností v barvě způsobují také prohlubně nebo výstupky v textuře obličeje, což si občas volá po razantnějších dermatologických zákrocích, např. s laserovém ošetření.

  • Pigmentové skvrny v těhotenství? Melasma. 🤰🏽 Poměrně rozsáhlá ložiska pigmentových skvrn, obvykle koncentrovaná do líček, čela a brady. Nabývají světle či tmavě hnědé barvy, potažmo namodralého podtónu, a v porovnání s ostatními diagnózami se zdají neostré, napůl „vpité“ do pleti. Flíčky do sebe splývají, čímž utvářejí dojem ušpiněné tváře.

    Spouštěčem pro rozšíření melasmatu bývá kombinace vlivu UV záření a hormonálních změn. Ne nadarmo se jí přezdívá těhotenská maska, nejčastěji totiž raší v těhotenství, při menopauze nebo jako vedlejší účinek užívání hormonálních léčiv, v čele třeba s antikoncepcí.

Pigmentové skvrny
Zdroje: Freepik a Pexels 

Sečteno a podtrženo, s pigmentovými skvrnami se potýkáme, jakmile melanocyty začnou „přesluhovat“ a melaninu vyrobí víc, než je kůže schopná rozprostřít. ⛓️‍💥 K dalším možným příčinám lze připočíst:

  • Genetiku. 🧬 Předpoklad k hyperpigmentacím může být i dědičný, popř. znásobený vrozenou barvou pleti. Pro ilustraci: Tmavým typům příroda logicky nadělila více pigmentu, ale zároveň větší náchylnost k jeho přebytečnému, nepravidelnému ukládání, když se zdrží na sluníčku nebo prodělají aknózní epizodu.

  • Závažnější onemocnění. 🚑 Pigmentové skvrny někdy odkazují na metabolické či endokrinní poruchy, od Addisonovy choroby až po Nelsonův syndrom – všechny pramenící z nesprávné funkce nadledvin. Příznačné jsou také pro nemoci jater. Pokud u sebe nezvyklá zabarvení pokožky pozorujete, pro klid v duši a včasné posouzení navštivte svou lékařku*lékaře.

  • Špatnou životosprávu. 🥩 Asi vás nepřekvapí, že i do kůže se propisuje kvalita životního stylu, jak o sebe (ne)pečujeme, a hlavně jestli přijímáme dostatek organismu prospěšných látek. Prim zde hrají vitamíny, obzvláště B12, na který jsou bohaté živočišné produkty typu vejce, mléko, sýry a maso. V rostlinné stravě ho nenajdeme skoro vůbec, veganky*vegani by si proto měli pohlídat suplementaci. Nezapomínejme ani na kyselinu listovou, tu naopak – světe div se – přirozeně obsahuje listová zelenina, okurky, rajčata a luštěniny, ale běžnou praxí opět je užívat ji v doplňcích.

 

🔎 Biochemické okénko: JAK vznikají pigmentové skvrny?

Hyperpigmentace na obličeji, způsobená melaninem - Lumiere Medispa
Zdroj: Freepik

Na produkci pigmentu se specializují buňky zvané melanocyty, které vypadají trochu jako chobotnice. 🦑 Nacházejí se vespod epidermis, svrchní vrstvy kůže. Zůstává-li vše „v normálu“, vytváří melanocyty kontinuálně určité množství melaninu. Ani málo, ani moc, zkrátka tak akorát, aby pleti zajistily charakteristický tón. Mimo to odpovídají za barvu vlasů nebo – což mnozí netuší – odstín oční duhovky.

🎨 MANIFESTO NOTE: Melanin se vyznačuje tmavým, hnědým až černým zbarvením. Nabízí se jednoduchá rovnice: Čím více melaninu, tím snědší vizáž. A naopak. Např. lidé narození s albinismem – dědičnou poruchou, kdy se kožní pigment uvolňuje jen v minimálních dávkách, nebo chybí úplně – typicky disponují narůžovělou, bledou pletí a sněhobílým tělesným ochlupením, řasy nevyjímaje. Co z toho vyplývá? Melanocytů máme sice všichni plus mínus stejně, nicméně každého vybavují jinak vysokou úrovní melaninu. Právě proto na slunci hned zčervenáte, kdežto váš partner z pláže odchází à la řecký bůh; blondýnka k brunetce sedá; apod. 🙋🏽‍♀️

Melanocyt jsou buňky produkující melanin, kožní pigment zodpovědný za pigmentové skvrny - Wikiskripta
Zdroj: WikiSkripta

K hyperpigmentacím dochází teprve v momentě, kdy se melanocyty drobátko vymknou kontrole. Pojďme si vše přiblížit, a to doslova – na mikroskopickém levelu!

  1. Akce. ✨ Jako žádná buňka, ani melanocyt se neobejde bez vlastních stimulů čili vlivů, které ho k (nad)produkci pigmentu „vyzývají“. Jak popsáno v předchozí kapitole, na vině může být hormonální antikoncepce a vybrané léky, záněty, ale také přirozené stárnutí pleti, oxidační stres, a vůbec nejčastěji UV záření.

  2. Reakce. 🔥 V návaznosti na konkrétní podnět začnou melanocyty vytvářet více hnědého melaninu, tzv. eumelaninu, k čemuž dochází v melanozomech. Představit si je můžete coby kulovité „balíčky“, jaké po naplnění dostanou jednosměrnou jízdenku nahoru, do vyšších pater pokožky.

  3. Transport. 🤝🏽 Příští stanice? Keratinocyty! Prakticky kdykoli uslyšíte slova „normální kožní buňka“, odkazují právě na keratinocyty, protože (doslova) pokrývají až 95 % buněčné stavby lidské pokožky. Melanin se do nich vstřikuje a rozprostírá, čímž mění jejich odstín.

  4. Obrat. ☝🏽 Zatímco vznikají nové a nové keratinocyty – jelikož kožní obnova probíhá neustále –, ty starší jsou vytlačovány na povrch. A spolu s nimi tmavý pigment. Až nyní pořádně dokážete zpozorovat jakékoli nesrovnalosti v zabarvení pleti.

Když tyto „zákulisní procesy“ znáte, snáze si uvědomíte, do jakého kroku s vybraným produktem, látkou či procedurou vstupujete.  

 

⛱️ PREVENCE pigmentových skvrn

Beauty of Joseon opalovací krém Rice + Probiotics

Jak předcházet pigmentovým skvrnám, ptáte se asi a ptáte se správně! Jistě, jakmile jsou flíčky na světě, nezbývá než vyhodnotit vhodnou likvidační kúru. Nicméně, nejlépe se vždy nakládá s problémem, který nevznikl, no ne? 🤭

V případě hyperpigmentací to platí dvojnásob, jelikož zpravidla manifestují z čista jasna, ale velice neochotně odchází. Povíme si, jak je vyprovodit, dokud jsou ještě v plenkách! Slovy Michelle Wong, populární australské kosmetické chemičky: „Když nelimitujete příčinu, vyjde to nastejno, jako sušit si vlasy v dešti. Vaše snahy prostě nepadnou na úrodnou půdu.“

I tady samozřejmě záleží, o jaké příčině se bavíme. Jde-li o akné, je na místě posvítit si přímo na něj, obstarat si příslušné skincare přípravky, a hlavně pupínky nemačkat, aby se k zánětu nepřidalo ještě zranění. Jestliže jste se pigmentovými skvrnami osypaly až s otěhotněním, z hlediska prevence nezbývá než počkat, až se miminko narodí a hormony hodí zpět do rovnováhy. Stejně tak s genetickým predispozicemi (zatím) mnoho nesvedeme.

Co ovšem držíme pevně v rukou – a v konečném důsledku má i největší smysl –, je ochrana proti slunci. 🙏🏽 Právě UV záření totiž strká své dlouhé prsty do většiny typů hyperpigmentací, ať už na obličeji, na rukou nebo dekoltu. Než se pustíte do aftercare, vybudujte si neprůstřelnou SPF rutinu.

Častá chyba při aplikacích SPF bývá skromná dávkování. Na obličej i krk je třeba asi polovina čajové lžičky

💪🏽 6 TIPŮ: Jak na pigmentové skvrny od slunce

  1. Pořiďte si vyhovující opalovací krém s SPF. 🧴 Hledáte širokospektrální produkt, který si poradí nejen s agresivnějším UVB zářením, zodpovědným za tradiční rudé spáleniny, ale i zrádným UVA. Zrádným proto, že díky delším vlnovým délkám zasahuje hlouběji do kůže a způsobuje fotostárnutí, doprovázené vráskami a poruchami v uvolňování melaninu (více v článku Cesta ke zdravé pleti: Jak je důležité SPF). Ať už krém, sprej, pěna nebo fluid, vyzbrojte se co nejvyšším obranným faktorem, ideálně 50, a uberte starosti svému budoucímu já.

    Správný opalovák by pleť pochopitelně neměl zatěžovat, přispívat k přemašťování ani ji jinak dráždit. Musí být natolik příjemný a cenově dostupný, abyste ho mohli – a chtěli – nosit každý den.

  2. Nešetřete opalovacím krémem. 🤲🏽 Jedna z nejběžnějších chyb při aplikacích SPF bývá příliš skromné dávkování. K zabezpečení obličeje i krku je třeba zhruba polovina čajové lžičky, což odpovídá přibližně dvěma tenkým proužkům na ukazováčku a prostředníčku. „Naše kůže není rovná, má své záhyby a vlnky, do nichž se krém nemusí dostat. Čím méně ho naneseme, tím slabší je výsledný účinek. Na vyvýšeninách pak může zůstat nedostatečná vrstva, a my se divíme, že vznikají pigmentace,“ doplňuje biochemička Vendula Ficelová.



    Z téhož důvodu by opalováku mělo předcházet co nejméně jiných přípravků, nejlépe jen čistící gel a tonikum. Máte-li suchou pleť nebo třeba jen přes zimu chcete posílit hydrataci, dnes již seženete i nemastná SPF s vysokým hydratačním účinkem, např. Relief Sun Rice + Probiotics od Beauty of Joseon.

    Důležité jsou také reaplikace. Teorie velí co 2 hodiny, to ovšem platí především, pohybujete-li se celý den venku. Pokud naopak mimo interiér strávíte maximálně pár minut po cestě do auta a z auta, krémem se stačí přetřít třeba jen při odchodu z práce na všech tělesných partiích, které slunci vystavujete. Štěstí tentokrát přeje obezřetným, UVA paprsky totiž pronikají skrze mraky, a dokonce i okna, takže zcela bez rizika se obejdete pouze v noci. Nebo schovaní za zdí…

    💌 MANIFESTO TIP: Jestli s péčí o pleť teprve začínáte, chápeme, že se vám myšlenka opakovaného přemazávání může jevit krapet otravná. Za zkoušku stojí tyčinkové alternativy – SPF sticks –, konstrukcí podobné tuhým deodorantům. Občas je sice složitější dostat se s nimi do všech kontur tváře, ale zato si neumastíte ruce a celý proces aplikace se stane znatelně pohodlnějším.

  3. Kryjte se oblečením. 👒 Třebaže klíčovou, SPF představuje až poslední, pleti nejbližší obrannou linii. Před sluncem se však můžete štítit také textilem. Jak moc váš outfit zvládne blokovat UV záření, určuje jeho průsvitnost – kamkoli vstoupí sluneční paprsky, UV složka je automaticky následuje. I v takovém případě ale vyjde líp střední krytí než žádné. Je-li to aspoň trochu možné, oblékněte dlouhé rukávy, nohavice a na hlavu nasaďte kšilt či klobouk s širokým okrajem. Uvidíte, že styl a bezpečí se nevylučují!

    👕 MANIFESTO TIP: Existují rovněž specializované tkaniny s UV filtrem, jaké mají podobně jako opalovací krémy příslušné úrovně ochrany, např. 50+. Najdete je v nabídce řady známých sportovních značek, od BUSHMAN po NORDBLANC, a v levnějších variantách též v Decathlonu.

  4. Zdržujte se ve stínu. 🌒 Abychom získali optimální dávku vitamínu D, musíme na poledním slunci strávit buďto 8–10 minut během jara a léta, nebo 10–30 minut na podzim a v zimě. To je podstatně méně, než si mnozí myslí a než dodržují. Vyhýbejte se přímému kontaktu se sluncem, když cítíte, že ho pro dnešek bylo dost. Vyhledávejte stín, a to obzvláště mezi 10. a 16. hodinou – právě tehdy na Zemi dopadá UV záření nejvíce.

    ⚠️ MANIFESTO VAROVÁNÍ: Zapomeňte na solárka! Ačkoli rozumíme, čím tak lákají, v jádru své peníze investujete do hloubkového poškozování pokožky. Solária uměle imitují ultrafialové záření, aby mobilizovaly melanocyty a vyprovokovaly je k uvolnění melaninu. I Světová zdravotnická organizace (WHO) před jejich návštěvami varuje. Krom pigmentových skvrn si totiž můžete přivodit kritičtější diagnózy, rakovinu kůže nevyjímaje. Mnohem šetrněji operují samoopalovací přípravky (více v článku Jak fungují samoopalovací přípravky v porovnání s klasickým opálením?).

  5. Používejte pigmentované produkty. 💄 Ač s výrazně menší razancí, melanin reaguje též na viditelné světlo. Řeč je zejména o fialovém a modrém, která vedle slunečního svitu vylučují obrazovky a displeje elektronických zařízení. Pokud často sedáváte před počítačem či dlouhé hodiny hledíte do mobilu, věřte nevěřte, nejefektivněji vás ochrání make-up. Podkladové báze, CC krémy, BB krémy, pigmentovaná SPF, zkrátka veškerá kosmetika v pleťovém odstínu obsahuje oxidy železa. Tyto minerální pigmenty prokazatelně pohlcují viditelné světlo, obdobně jako UV filtry vstřebávají ultrafialové záření.

  6. Omezte produkci melaninu. 🏭 Existuje několik látek, které umí zařídit, aby hnědého pigmentu vznik(a)lo méně. Jak to dělají? Potlačují tyrozinázu, hlavní pracovní sílu v továrně na melanin, lokalizovanou v melanocytech. Je to, jako snížit úvazek kuchaři v restauraci, pokrmů – či v našem scénáři kožního barviva – se jednoduše nebude servírovat tolik. Michelle Wong doporučuje: hydrochinon, arbutin, vitamín C, kyselinu kojovou, cysteamin, glutathion, glabridin.

    Najít některou ze jmenovaných ingrediencí na etiketě ale nemusí nutně stačit. Než kliknete na „objednat“, zkuste si dohledat odborné recenze a klinická data dosvědčující, že daná receptura skutečně funguje. A především, že s tyrozinázou vůbec přijde do kontaktu. Melanocyty jsou koneckonců uloženy poměrně hluboko v epidermis a ne každá skincare formule na ně dosáhne. 🔬 Pro úplnou jistotu se neváhejte poradit s dermatoložkou*dermatologem.

 

⛱️ AFTERCARE: Jak se zbavit pigmentových skvrn

Séra a krémy na pigmentové skvrny, od retinolu po vitamín C

Léčba pigmentových skvrn bývá v porovnání s prevencí ošemetnější. Záměrem je pomoci jim pomalu, postupně blednout, dokud barevný tón pleti opět nepůsobí sjednoceně. Ctěte pravidlo „Raději šetrně nežli rychle.“ Není kam spěchat, nějaký ten flíček ještě nikomu na kráse neubral! 🩷

Chcete-li nasadit domácí terapii, první krok k úspěchu znamená nákup vhodných skincare produktů. Nejvíce pozornosti připadne na exfoliaci (neboli peeling) a séra s optimální koncentrací aktivních látek. A protože v nekonečných kosmetických regálech se člověk snadno ztratí, tady je seznam přísad, jaké si v boji s pigmentem získaly dobrou pověst…

🧮 8 ÚČINNÝCH LÁTEK k odstranění pigmentových skvrn

  • Hydrochinon. 💊 Jeden z nejpopulárnějších, klinicky nejprověřenějších prostředků, jemuž se dokonce tu a tam přezdívá „zlatý standard“ pro léčbu hyperpigmentací. Hodí se spíše k lokálnímu použití přímo na tmavé oblasti než k celoobličejové aplikaci. Stojí totiž na principu zesvětlování. Je to prosté: Jestliže flíčky blednou spolu s celou tváří, kontrast zůstane zachován. Zato když zacílíte přímo tam, kde pigmentu přebývá, odstín se eventuálně srovná s okolím.

  • Vitamín C (kyselina askorbová). 🍊 Jakožto silný antioxidant minimalizuje oxidační stres, a spolu s ním riziko vzniku pigmentových skvrn. Zároveň narušuje procesy, které přispívají ke ztmavování již uvolněného melaninu. Jeho derivát askorbylglukosid (Ascorbyl Glucoside) figuruje v řadě rozjasňujících sér coby stabilnější, méně popudlivá varianta kyseliny askorbové.

  • Kyselina azelaová. 🍃 Disponuje antibakteriálními a protizánětlivými účinky, což pomáhá při pigmentaci spojené s akné. Podporuje kožní obnovu, a tedy odstraňuje odumřelé keratinocyty, vyhlazuje texturu pleti a sjednocuje její zabarvení. Zpravidla se hodí pro citlivou pleť, jaká nesnese agresivnější receptury, ale i tehdy se ohlédněte po vyšších koncentracích – zhruba 10 až 20 % –, aby se kyselina k melanocytům skutečně dostala.

  • Arbutin. 🌾 Derivát hydrochinonu, který rovněž tlumí tyrozinázu, ale je něžnější, ne tak dráždivý a obecně bezpečnější. Zesvětluje existující pigmentové skvrny a zabraňuje formování nových. V kosmetice se vyskytuje ve dvou formách – alfa arbutin a beta arbutin, přičemž druhá bývá označována za slabší.

  • Glabridin. 🪵 Pokud ho ve výpisu složení najdete explicitně zmíněný, tím lépe, nicméně většinou se skrývá pod názvem lékořicový extrakt (popř. extrakt z lékořice). Glabridin představuje pouze jeho aktivní složku, jež potlačuje aktivitu tyrozinázy, předchází nadbytku hnědého pigmentu a balancuje pleťový tón.

  • Niacinamid (vitamín B3). 🌰 Narušuje přenos melaninu z melanocytů do keratinocytů, čímž znemožňuje rozšiřování dalších pigmentových skvrn. Než se totiž melanin přesycené buňky vyškrábou z úplného „dna“ epidermis nahoru a začnou odumírat, trvá to asi 2 měsíce. V mezičase stále můžete zasáhnout. Niacinamid proslul jako jedna z mála látek, jaké se v této fázi umí prokazatelně uplatnit.

  • Retinoidy. 💧 Retinoidy – v čele s aktuálně oblíbeným retinolem, retinalem nebo tretinoinem – silně stimulují regeneraci pokožky čili likvidují staré buňky a pod nimi odhalují mladší, méně pigmentované. V praxi to znamená, že již vzniklé skvrny mizí rychleji. Vhod přijdou i v dřívějších stádiích melaninové produkce, limitují např. tyrozinázu a působí protizánětlivě.

  • AHA a BHA kyseliny. 🧼 AHA kyseliny, třeba kyselina glykolová, mléčná nebo mandlová, patří k chemickým exfoliantům, jaké jsou při řešení pigmentových skvrn hojně doporučovány. Totéž platí pro BHA kyseliny, jako kyselina salicylová či lipohydroxy kyselina. Obojí tváři – potažmo jiným částem těla – zajistí důkladný peeling, hloubkovou očistu a čerstvý start do dne bez hyperpigmentací. Pokožku ovšem činí citlivější vůči sluníčku, takže se nezapomeňte pořádně obrnit SPF!

⚠️ MANIFESTO VAROVÁNÍ: Opatrně! Že nějaké ingredience obecně zabírají ještě neznamená, že bychom je chtěli – nebo měli – využívat všechny najednou. Naopak, řada je potenciálně dráždivá a její neuvážlivý mix problém nejen nevyřeší, ale občas rovnou zpečetí. Např. retinol se nehodí kombinovat s kyselinkami, niacinamid snižuje efekt vitamínu C a podobně. Nejbezpečněji vždy vyjde obrátit se na odbornici*odborníka, někoho povolaného, kdo na vás i vaši skincare rutinu dohlédne.

Korektor od A po Z_1

 

⛔ Nejčastější CHYBY při léčbě pigmentových skvrn

K doporučením se hodí přihodit i pár vztyčených ukazováků, že ano? Vyvraťme si nyní několik mýtů o pigmentových skvrnách, jaké rády ševelí ve větru a hází klacky pod nohy všem poctivým pacientkám*pacientům…

Jestliže nepoužíváte SPF, automaticky sabotujete účinek jakékoli aftercare

  1. Nepodceňujte SPF. 🌥️ Řekli jsme to alespoň tři(cet)krát a řekneme to znovu, SPF je základ! Jestliže pravidelně nepoužíváte opalovací krém, zákonitě sabotujete účinek jakékoli aftercare. Než se rozhodnete testovat kosmetiku, která pigmentové skvrny odstraňuje, vybavte se tou, která jim předchází. Zvykněte si na denní bázi (re)aplikovat SPF – melanocyty pak ani nedostanou důvod nadbytečný melanin produkovat, a hyperpigmentace se co? Nikdy nenarodí!

  2. Poskytněte produktům dostatek prostoru, aby se projevily. ⏱️ Standardní testovací lhůtou je plus mínus 8 týdnů. První změny byste měli zpozorovat do 1–2 měsíců od zařazení přípravku do své skincare rutiny, a v případě extra paličatého pigmentu i později. Jak zaznělo výše, odstraňování pigmentových skvrn bývá běh na dlouhou trať. Neočekávejte výsledky do druhého dne, raději se přesvědčte, na co se lze spolehnout.

  3. Neignorujte iritaci. 🔥 Samozřejmě, přirozeně agresivnější látky mohou mírně dráždit – štípat, svědět či podněcovat zarudnutí –, a současně plnit svou funkci. Klíčové je netlačit „na pilu“, jakmile se náznaky iritace objeví. Produkt není třeba okamžitě vysadit, stačí zvolnit a buď ho do kontaktu s pletí přivádět s širšími časovými rozestupy, nebo v přiměřenějších dávkách. Jestliže si nesednete ani poté, rozlučte se. Věřte nám, nevyhovující skin care nadělá více škody než užitku. V tomto scénáři může dokonce ústit v markantnější, houževnatější flíčky, jaké o to pomaleji blednou.

    Zarudnutí pleti je podráždění pleti - Freepik
    Zdroj: Freepik

💉Klinické odstranění pigmentových skvrn

Pokud trpělivost nepočítáte mezi své přednosti, nabízí se rychlejší – a radikálnější – cesty, jak se pigmentových skvrn zbavit. Na starost je mívají profesionálky*profesionálové, od dermatologických ordinací až po estetickou medicínu. V úvahu připadají např. tyto:

  • Kryoterapie. 🧊 Procedura, při níž se pigmentová skvrna „vypálí“ – ale v realitě vlastně vymrazí – tekutým dusíkem. Možná jste ji už někdy podstoupili, stejně totiž kožařky*kožaři odstraňují bradavice. Zákrok zapříčiní razantní úbytek melanocytů v místě potřeby a uspíší proces blednutí flíčků.

  • Depigmentační laser. 🔫 Opírá se o schopnosti laserového světla, které proniká do pokožky a štěpí melanin v postižené oblasti. Paprsek pigment roztříští do drobnějších díků, ty posléze buďto odpadnou v podobě stroupku, anebo je vstřebají přilehlé buňky.

  • Intenzivní pulzní světlo (IPL). 🌟 Vystavuje kůži světelným pulzům o různé vlnové délce, čímž zahřívá a narušuje shluky melaninu uvnitř pigmentových skvrn. Ačkoli podobné laseru, zpravidla nebývá tolik invazivní, a tedy spíše sedne senzitivnějším pleťovým typům.

  • Chemický peeling. 🧽 Využívá AHA a BHA kyselin, tak jako tomu bývá při peelingu domácím, jen v podstatně vyšších koncentracích. Svrchní vrstva pokožky, kde se pigmentace nachází, se kompletně sloupe, a odhalí pod sebou pokožku sjednocenější, čistší. Jedná se o poměrně agresivní metodu, při níž hrozí odvetná reakce – skvrny mohou zmizet pouze dočasně, ale po chvíli vyrašit znovu.

⚠️ MANIFESTO VAROVÁNÍ: Většina zmíněných technik pleť zároveň činí citlivější proti sluníčku. Proto s kýmkoli, kdo bude ošetření provádět, náležitě zkonzultujte vhodnou aftercare, vedlejší účinky i rizika.

 

A pointa na závěr? Pigmentové skvrny umí být tvrdohlavé, ale dá se s nimi domluvit. Zjišťování, co a jak si žádá individuální charakter vaší pleti, je proces. A jestliže jste se dočetli až sem, první krok už máte za sebou! 🫶🏽

Rádi s vámi budeme i při všech dalších…

Váš Tým Manifesto 💜

 

 

Zdroje:

Lab Muffin Beauty Science. (n.d.). Understanding Sunscreen Myths and Facts. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://www.youtube.com/watch?v=z2T20iZBEUc&ab_channel=LabMuffinBeautyScience

Lab Muffin Beauty Science. (n.d.). Skincare Science Playlist. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://www.youtube.com/watch?v=w1qdb-w-nIE&list=PLtjr27s3gPmTcmvc-NRb7YYdOuO1a9Vdg

Benson, T. (n.d.). Beauty of Joseon Sunscreen Review. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://www.tiffbenson.com/beautyof-joseon-sunscreen-review/

Hercogová, J. (2021). Pigmentové poruchy kůže: Diagnostika a léčba. Dermatologie pro praxi, 2021(01), 39-43. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2021/01/07.pdf

Český rozhlas Plzeň. (2017). Solária: Čím dřív s nimi začnete, tím hůř. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://plzen.rozhlas.cz/solaria-cim-driv-s-nimi-zacnete-tim-hur-6711200

Housman, T. S., Feldman, S. R., Williford, P. M., & Fleischer, A. B. (2002). Skin Cancer and Tanning Beds: A Cause for Concern. PubMed. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12100180/

WikiSkripta. (n.d.). Poruchy pigmentace. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://www.wikiskripta.eu/w/Poruchy_pigmentace

Healthline. (n.d.). How Much Sunscreen to Use on Your Face. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://www.healthline.com/health/beauty-skin care-care/how-much-sunscreen-to-use-on-face

Wiley Online Library. (n.d.). Mechanisms of Pigmentation. Pigment Cell & Melanoma Research. Citováno dne 25. listopadu 2024 z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pcmr.12986

 

Manifesto radí
K přečtení za 20 min