Bude zima, bude mráz, co pro svou pleť uděláš? Vysoušení; nenadálé (a nevítané) stárnutí; červenání obličeje, za které pro jednou nemohou milostné rozpaky – to vše se s úderem prvních mrazíků stává starou známou „derma-písničkou“, jakou asi nikdo z nás nemá v lásce…
Hlavu ale nevěšte, co se jeví jako alergie na zimu, je ve výsledku jen snadno napravitelná mezera v každodenní péči!
Jaký je nejlepší krém na suchou pokožku, jak zklidnit podráždění a které látky dokáží vnést trochu života do sněhově bílé tváře? Nadcházející odstavce vám poskytnou komplexního průvodce zásadami zimní skincare.
Zdroj: Getty Images
👀Proč si pleť během zimy zaslouží extra pozornost
Slovy klasika: „Přituhuje.“ Sníh se hromadí u krajnic, policejní pásky lemují zlověstně vyhlížející rampouchy na střešních římsách a teploměr velí, vyhrabat zase po roce ze dna šuplíku termoprádlo. Ať už prožíváte zimu ladovskou, nebo „středověkou“, měli byste se mít na pozoru před možnými hrozbami. A tím nenarážíme na kluzký chodník…
Mezi vhodnou zimní „výzbroj“ nepatří jen vlněné kabáty, čepice a palčáky, ale také hydratační krémy, oleje a balzámy na rty. Moudří totiž vědí, že pokožku – vaši první, a nejdůležitější obrannou linii při střetu s lítými větry a mrazem – se nevyplatí opomínat!
A co že ji během zimních měsíců nejvíce „pálí“?
- nízké teploty – zpomalují průtok krve do kožní tkáně a celkově snižují činnost metabolismu kůže, která v důsledku produkuje méně mazu, a tím přichází o přirozený „ochranný film“ na svém povrchu.
- vítr a mráz – tyto standardně zimní klimatické podmínky pleť silně vysoušejí.
- razantní výkyvy teplot – náhlé a časté přechody z venkovního chladu do vytopené domácnosti pokožku vyčerpávají, kvůli čemuž předčasně stárne a ztrácí elasticitu.
- prudká zahřátí pleti – jsou původcem pověstně zarudlých tváří, do nichž se vlivem rázného oteplení v krátkém intervalu nahnalo velké množství krve, až došlo k překrvení.
- nízká vlhkost vzduchu – vzduch o přirozené teplotě 30 °C může být až trojnásobně nižším zdrojem vlhkosti v porovnání se vzduchem o teplotě 10 ° C. Zároveň, ani uměle utvářené „teplo domácího krbu“ nedokáže obvyklé procento vzdušné vláhy nahradit, a taktéž přispívá k přesoušení a ustavičnému dráždění pleti, která následně praská, napíná se a „šupinatí“.
- nedostatek výživy – po čas zimního období se pokožce nedostává tolik kyslíku a živin, jako např. na jaře či v létě, a proto přestává být schopná účinné regenerace.
Diagnózu bychom měli. Nyní k adekvátnímu postupu léčby…
Zdroj: Effect Doctors
🥇Ve 3 krocích: Jak pleti zajistit co nejlepší „zimní start“
Zdravou pleť, ať už fouká, mrzne, nebo chumelí, si pojistíte:
1. Optimálním načasováním
Ke specializované péči se uchylte již chvíli po zahájení topné sezóny, tedy ještě bezpečně před propuknutím prosincového „ledového království“. Ideální jsou první říjnové dny, kdy se babí léto přelévá v podzim a pokožka pomalu, ale jistě začíná větřit změny.
Zdroj: Srovnejto.cz
2. Znalostí vlastní pleti
Obecně platí, že jen ten/ta, kdo svému tělu rozumí, si dovede správně vypomoci. A tak – abyste při výběru sezónních produktů „nekupovali zajíce v pytli“ – nejprve zjistěte, zdali má vaše pleť tendenci spíše se mastit, anebo vysoušet. Právě od toho se budou dále odvíjet vaše skin-care priority…
👉🏼 Ochrana suché pleti v zimě
Pleť, která už sama o sobě trpí deficitem vláhy, je tváří v tvář vysušujícímu chladu obzvláště zranitelná. Proto potřebuje šetrné čističe a hutné hydratační krémy s vysokou složkou přírodních olejů či másel.
Pocitově „těžší“, vláčná konzistence těchto produktů je podmíněna příměsí lipidů čili tuků (např. bambuckého a kakaového másla, ceramidů apod.) – ty účinně posilují obrannou kožní bariéru, zatímco olejovité částečky zamezují úniku vlhkosti.
Tým Manifesto k dennímu / nočnímu užití (dle typu produktu) doporučuje:
Zdroj: LA Skincare
👉🏼 Ochrana mastné pleti v zimě
Kondice pleti mastného charakteru bývá v zimě často (a neprávem) upozaďována. Logická úvaha totiž napovídá: suché ovzduší vyváží přebytek kožního mazu, a pokožka prospívá, no ne?
Bohužel, situace se má jinak; nepodceňte ji.
Období turbulentních změn à la „z extrému do extrému“ ve skutečnosti nesvědčí pleti žádného typu, a tu mastnou může zmást natolik, že v reakci na všudypřítomné sucho začne produkovat dvakrát tolik mazu. V návaznosti dochází také ke zhoršení akné, podráždění, začervenání tváře a jiným nežádoucím projevům. Co s nimi?
I zde je klíčem k úspěchu hydratace, jen se na ni musí jít chytře. Od hutných krémů tentokrát raději upusťte – mastnou pleť mívají ve zvyku zahltit, nevstřebávají se, a nakonec zůstávají nevzhledně usazené na povrchu. Oleje zase násobí úroveň její přirozené mastnoty, a lesknout se tu nikdo nechceme…
Vydejte se proto cestou lehkých hydratačních krémů, gelů a sér na vodní bázi (např. květové vody neboli hydroláty, kyselina hyaluronová apod.), která snadno a bez rizika proniknou do hlubších vrstev pokožky, kde dlouhodobě uzamknou vlhkost.
Tým Manifesto k dennímu / nočnímu užití (dle typu produktu) doporučuje:
Zdroj: Good Housekeeping
3. Celkovým důrazem na hydrataci, výživu a ochranu
I bez ohledu na typ pleti, zimní skin-care převážně charakterizuje motto „více je více“. Tváře, rty, holé ruce a další nepříznivému klimatu vystavované oblasti jednoduše strádají – žízní, hladoví, slábnou…
Na tento nedostatek je třeba odpovědět zvýšenými dávkami „medicíny“. Čtěte: více výživy, více ochrany, více hydratace; zkrátka více péče!
Zdroj: MyMatra.com
👉🏼 Jaké látky upřednostnit
Pleť i pokožku během zimy ošetřujte produkty s vyšším obsahem:
- vitamínů – Bez vitamínů není imunity, a vstupovat do zimy s již oslabenou imunitou nevěstí nic dobrého! Zdraví kůže, jakožto nejprostornějšího orgánu lidského těla a základní ochranné membrány mezi vnějším a vnitřním světem, se pak na imunitě podepíše obzvlášť...
Proto doporučujeme kosmetiku zahrnující vitamín A (přispívá procesu exfoliace); vitamín B3 čili niacinamid (sjednocuje barevný tón pleti a vyvažuje množství mazu); vitamín C (podporuje produkci kolagenu); ale zelenou v zásadě dostávají vitamíny všechny. - antioxidanty – Ochranu před volnými radikály a úlevu při oxidativním stresu poskytují např. vitamíny C, E, D nebo A; resveratrol; koenzym Q10; a karotenoidy, v čele s beta-karotenem.
Zakomponováním těchto ingrediencí do své skin-care předcházíte vzniku i rozvoji řady kožních onemocnění, dbáte na celistvost struktury pleti a posilujete ji v boji proti škodlivým okolním vlivům, jakých v zimě není pomálu… - vodou – Ať už normální, nebo květová (např. voda z květů růží); „stará“ dobrá H2O by měla být součástí každého zimního přípravku, od čističů až po hydratační krémy. Je to prosté: obklopuje-li vás vtíravé sucho, stačí přidat vodu!
- humektanty – Vaši noví nejlepší přátelé; čerpají vláhu z hlubších vrstev pokožky a přivádí ji do těch svrchních. Patří mezi ně třeba kyselina hyaluronová; glycerin; urea; či přírodní výtažky z aloe.
- okluziva – Zamezují odpařování vody z pokožky tím, že na jejím povrchu formují „obranný film“. Hovoříme především o rostlinných olejích (např. kokosový, arganový, máslový atd.); a máslech (např. bambucké a kakaové).
- emoliencia – Nikdo z nás se v zimě nechce „drolit“, a právě od toho jsou tu emoliencia. Tyto látky efektivně zjemňují a vyhlazují kožní texturu, čímž tvář i tělo štítí před odlupováním, nevzhledným šupinatěním i praskáním. Opět se jedná o nejrůznější druhy rostlinných olejů; a také deriváty lanolinu.
- SPF ochranou – Třebaže ho zrovna nevidíte, slunce svítí i zpoza sněhových mračen. To znamená, že ani UV záření nikam neodjelo na zimní dovolenou. Kvalitní krémy s UV filtrem jsou tudíž naprostou nutností (ostatně jako za každého ročního období – více se dočtete v článku Cesta ke zdravé pleti a důležitost SPF).
Používejte produkty s ochranným faktorem 15 až 30. Pokud vás čeká lyžovačka vysoko v horách, kde slunce pálí nadmíru zrádně, opatřete se rovnou SPF se stupněm 50.
Zdroj: Shutterstock
👉🏼 Rozdíl denní a noční péče
Kdežto ráno postačí držet se tzv. svaté trojice skin-care – tedy očisty s pomocí něžného čistícího gelu či micelární vody; hydratace skrze krém o konzistenci vyhovující typu vaší pleti; a SPF ochrany –, večer si můžete dovolit více kreativity. Krom šetrného peelingu si zautomatizujte také aplikace výživných a konejšivých sér, zvlhčujících masek a „změkčujících“ olejů.
Na začátku zimního dne je vhodné sáhnout po krapet lehčím, tzv. „okluzivním“ hydratačním krému (viz výše). Ten v pleti vláhu uzavře, a tím minimalizuje riziko nástupu dehydratace poté, co vyrazíte ven.
V noci pleť naopak ocení hutnější přípravky nabité živinami, kterých se může „nabažit“, zatímco vy spíte. Jinými slovy: hýčkejte ji a rozmazlujte, oplatí vám to…
Tým Manifesto doporučuje:
Zdroj: SIMS Hospitals
🫂Často se ptáte: Beauty Manifesto odpovídá
Jak zklidnit červenou pleť?
Tváře se nám v zimě červenají proto, že se pleť pokouší okolní chlad kompenzovat přívodem krve blíže ke svému povrchu, a tím samu sebe zahřát. Zarudnutí by tudíž mělo pominout, jakmile se dostaneme zpět do tepla. Neděje-li se tak, na vině může být:
- stáří kožních struktur – Starší pleť se již obvykle nedokáže přizpůsobit náhlým změnám tak pružně, jako ta mladá. Pomoci mohou zklidňující přírodní látky, třeba heřmánek nebo výtažky z růží, zeleného čaje apod.
- alergická reakce – Jestli červenání nepolevuje ani s odstupem delších časových intervalů, a tím spíš, pokud se jako nemilý bonus dostaví ještě svědění či otoky, vaše pokožka možná alergicky reaguje na dlouhodobý pobyt na ledovém vzduchu. V takovém případě prosím kontaktujte dermatologa/žku, který/á vám předepíše příslušná léčiva. Zkrátka, dobře a intuitivně: červená znamená varovný signál!
Zdroj: Manuka Doctor
Tým Manifesto doporučuje:
Jak na popraskané rty?
Vyschlé, popraskané rty; další z tradičních zimních postrachů, a – jak každý jistě někdy „na vlastní pusu“ zakusil – žádný med pocitově, ani na pohled. Proč nás tak trápí?
Jejich kůže je vůči zimě nadmíru citlivá, jelikož postrádá potní i mazové žlázy, které by ji štítily před mrazem, suchostí a teplotními výkyvy. Právě z tohoto důvodu se rty stávají jednou z neproblematičtějších tělesných partií, sotva se trochu ochladí.
Zdroj: Shutterstock
Prevence i léčba jsou však prosté, a vám samotným nejspíš dávno leží na jazyku: hydratační a výživné balzámy. Mějte je vždy po ruce – připravené v kapse či vrchních „patrech“ kabelky – a nanášejte až několikrát denně dle potřeby. Ujistěte se, že obsahují přírodní oleje, vosky a tuky (jako např. bambucké máslo, včelí vosk apod.), protože bez těch se žádný kvalitní přípravek na rty neobejde. Pokud se některá z vyjmenovaných složek nachází taktéž v receptuře vaší rtěnky nebo lesku na rty, tím lépe!
Tým Manifesto doporučuje:
Co by měl obsahovat hydratační krém?
Než koupíte hydratační krém, nejprve důkladně zkontrolujte jeho složení! Abyste se na něj mohli spolehnout i hluboko pod nulou, musí obsahovat jak vodu/hydroláty a humektanty, tak okluziva, a v ideálním případě i emoliencia (viz výše). Jedině tehdy pleti vláhu přivede, a zároveň zadrží tu, která se v kožním epidermis (neboli její svrchní vrstvě) již nacházela.
Jestliže krém zcela postrádá vodní element, nazýváme ho „okluzivním“ – pokožce vlhkost nedodá, pouze zabrání vypařování vlhkosti stávající. Takový přípravek je sice lepší než žádný, ale coby vaše jediná hydratační „zimní výbava“ nestačí.
Veškeré krémy, které jsme vám doposud doporučili, disponují všemi potřebnými ingrediencemi. Budete-li je užívat pravidelně a svědomitě, i 12 měsíčků na vás bude krátkých.
Zdroj: Beauty Manifesto
Další tipy: Co v zimě dodržovat 📓
- Vrstvěte chytře. Aby vaše pleť/pokožka byla schopná řádně vstřebat bohaté množství zimních kosmetických produktů, vždy začínejte těmi lehčími a vzdušnějšími – tedy séry na vodní bázi, gelovými hydratačními krémy apod. –, a postupně dospějte až ke krémům o hutnější konzistenci.
- Nezapomínejte na ruce. Po tváři jde o druhou nejčastěji odhalovanou část těla, což v kombinaci s mínusovými hodnotami na teploměru a tenkou pokožkou dlaní není dvakrát optimistická statistika...
Vybavte se proto teplými rukavicemi a specializovanými pečujícími krémy, které pomohou proti dehydrataci, zarudnutí, svědění i olupování. Náš tip zní: Rêve de Miel, všestranný hydratační krém na ruce a nehty od Nuxe! - Hydratujte i zevnitř. Během zimních měsíců věnujte stejnou míru pozornosti pitnému režimu, jako v létě. Denně bychom měli přijmout 1,5–2 litry tekutin, takže sklenici vody nebo hrníček s horkým čajem do ruky a na zdraví! Ať můžete kvést i uprostřed ledna…
- Vyvarujte se horkým sprchám a koupelím. Horká voda pokožku vysušuje, čemuž zrovna v zimě naproti vycházet opravdu nechcete. Kohoutkem tudíž otočte jen mírně, nikdy ne za hranici 40 °C!
Zdroj: Perricode
Milé čtenářky, milí čtenáři, doufáme, že jste v dnešním článku nalezli radu, obohacení i inspiraci. Zima ještě zdaleka nekončí a podobně jako pro nás, i pro naši pleť dokáže být náročná. Hýčkejte si ji a dbejte o ni – teď už víte, jak na to!
Váš tým Manifesto💜