Vaše první skin-care rutina: Kdy a jak začít

Na mladou pleť se nejen ve světě skin-care často zapomíná. „Vždyť se ze všeho beztak hned otřepe sama,“ myslí si mnozí. Akorát, že vůbec... Péčí o pleť v (před)pubertě a ve dvaceti si pojistíte kožní zdraví do budoucích let a zažehnáte řadu kosmetických i dermatologických problémů.

Krom toho, skin-care dokáže – a měla by – být zábava!

Jak o mladou pleť správně pečovat? Jak na záněty, pigmentové skvrny a nerovnosti v textuře? Jaké jsou ty nejlepší skincare produkty pro teens i „tweens“ a co nabízí naše irská novinka Bahama Skin? Poskytneme vám komplet průvodce vaší první skincare krok za krokem…

První skin-care rutina a jak na ni - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

 

⌚️Kdy skin-care odSTARTovat

Skin-care začátky už v (před)pubertě - Éminence Organic Skin Care
Zdroj: Éminence Organic Skin Care

🤱Pro RODIČE:

Svému dítěti můžete ty nejzákladnější skin-care postupy představit již mezi 10–14 rokem, tedy v průběhu / chvíli před začátkem puberty. Tělo tou dobou ovlivňuje kaskáda hormonálních změn a mysl zase (nechvalně) známý proces sebeuvědomování. Jinými slovy: Snažíme se dobře působit a ještě lépe vypadat.

Dosud otravné hygienické rutiny – od umývání vlasů až po čištění zubů – postupně nabírají na významu. Rázem je nedodržujeme jen, abychom se zavděčili zoubkové víle (anebo naopak vyhnuli zubařovi 😉), ale protože sami chceme. Stáváme se tak otevřenějšími vůči novým self-care návykům. Mimo to se jedná o čas prvních experimentů s make-upem, které si minimálně po řádném cleansingu přímo volají. 

Univerzální MANIFESTO RADA: Ve chvíli, kdy se na denní bázi líčíme nebo používáme SPFskin-care se stává nutností. 

Malá holčička a její první make-up experience - iStock
Zdroj: iStock

Jestliže dítěti svět každodenní péče o pleť přiblížíte již s nástupem na 2. stupeň základní školy, zajistíte mu ten nejlepší self-care (a self-love) start do blížícího se období změn. To je nanejvýš matoucí i bez tisíce „skin-tokových“ otazníků ohledně hydratačních krémů, home-made peelingů a (ne)aktivních látek. 😵‍💫

Co víc, pokud „skin-care nauku“ podchytíte včas, můžete do jisté míry minimalizovat i pozdější tvorbu akné či pupínků, za což vám každý teenager jednoho blaženého dne poděkuje. Např. svědomité čištění je na místě především, začíná-li se tvář viditelně mastit a póry ucpávat.

Pozor! V případě, že se dcera/syn s problémy kožního rázu ještě nepotýká a o „prevenci“ nestojí, nutit ji/ho nadělá více škod než užitku. Buďte nenásilní a jakmile se setkáte s vysloveným nezájmem, zacouvejte. Mnozí z nás ke starosti o sebe sama musí krapet dorůst - častokrát až tehdy, kdy je to nejvíce potřeba.   

Motivovat, nikoli monitorovat 📊

„No jo, ale jak sotva náctiletého nezmara motivovat k pravidelnému mytí obličeje?“ říkáte si asi. Své „mini-me“ znáte samozřejmě nejlépe, a co se vztahuje na jedno dítě, zrovna nemusí být po chuti tomu vašemu. Konkrétní kroky proto ponecháme ve vaší režii; obecně však můžeme doporučit:

  • Dělat skin-care společně 😶‍🌫️

Je-li dceři/synovi teprve okolo 10 let a přejí si pravidelně „mazat obličej“ po vzory maminky či tatínka, postavte si je před zrcadlo a doslova (leč hravě) je proveďte jednotlivými skin-care fázemi. Je to, jako byste jim pootevřeli „dospělácké“ dveře. A jaké (před)pubertální dítě si nepřeje ze dne na den dospět, no ne?

Bohatě postačí kombinace šetrné očisty a hydratace, v obou případech ideálně zproštěná parfemace. Právě na tu nejběžněji míváme alergické reakce, a obzvláště u citlivé mladé pleti je zarudnutí, pálení nebo svrbění zřejmě posledním z našich přání. Jestliže se u vaší ratolesti podobná odezva projeví, daný produkt okamžitě vysaďte.  

V rámci cleansingu radíme sáhnout po šetrném čistícím mléku, na rozdíl od řady gelů totiž neobsahuje potenciálně dráždivý SLS (laurethsulfát sodný). U hydratačního krému – ale i obecně – se zase vyvarujte aktivních látek, primárně retinolu a kyselin (v čele s AHAs a BHAs). Z většiny přispívají regeneraci pleti, o níž malí ani menší nouzi nemají. Buňky se v tomto věku obnovují přirozeně, aniž by vyžadovaly vnější výpomoc. Naopak, jmenované ingredience mohou narušit dětskou kožní bariéru a vést až k zánětům, pocitu pnutí a celkového diskomfortu.

První společné skin-care momenty matky a dcery_1
Zdroj: National Eczema Association

MANIFESTO NOTE: Nesnažte se pouze o výchovu ke skin-care, ale především k samostatnosti ve skin-care. Vaší asistence a dohledu bude možná zapotřebí střídavě jen pár začátečních týdnů. Pamatujte, cílem je zažehnout jiskru zájmu, nikoli dlouhodobě „kontrolovat plamen“. Právě to ho paradoxně může obratem udusit... 🧨

  • Otevřeně komunikovat 🔊

Proč je důležité o pleť dbát a co se stane, když to dělat nebudeme; že zdravá tvář vyžaduje naši pozornost podobně jako zdravé zuby nebo vlasy; jakými skin-care produkty začít: to vše jsou informace, kterými můžete starší a uvědomělejší dítě vybavit (je-li ochotné naslouchat).

Nejde o to, být za každou cenu poučná/ý – koneckonců, kantoři se u puberťáků zpravidla netěší velké popularitě. Namísto toho svému dítěti navrhněte (anebo rovnou darujte) konkrétní přípravky a vysvětlete, k čemu sloužíNezahlcujte ho informacemi. 🤓

Společná péče o zdravou pleť sbližuje - Vitalogy Skincare
Zdroj: Vitalogy Skincare

Méně je více, a věřte nám – pokud čerstvý adolescent o „více“ skutečně stojí, cestu si najde sám/a.

👦🏻Pro TEENS a MLADÉ DOSPĚLÉ:

Jestli tyto řádky čtete a sami máte mezi 14-20, nicméně žádnou skin-care rutinu (zatím) nedodržujete, správný čas začít je TEĎ! 😊

Teenage skin-care může býýt zábava - Eternal Skincare
Zdroj: Eternal Skincare

Vaše pleť možná na vše dosud vyzrála i bez pomoci podpůrných gelů, krémů či sér, ale – věřte nám – tak soběstačná nezůstane navěky…

Pravidelná skin-care totiž kromě aktuálních „derma-problémů“ řeší i starosti vašeho budoucího já – vrásky, tmavé sluneční flíčky, všudypřítomná suchost a dále. Tyto „strašáky stáří“ možná nevymýtí úplně, ale dokáže je efektivně oddálit nebo redukovat na působivé minimum. Např. pigmentacím lze s vhodných SPF přípravků předejít dokonce úplně. Na oslavě padesátin (třebaže se teď jeví ukrutně vzdálená) se tak můžete chlubit obličejem bez poskvrnky. 

Podáte-li kožním buňkám „pomocnou ruku“ už nyní a zajistíte jim vše, co přirozeně potřebují, za 20, 30, třeba i 40 let sklidíte ovoce. Čtěte: zdravá tvář, sebejistý pocit, vizáž „tak na dvacet“ a jedno uznání za druhým… ☀️

Skin-care rituály jsou relevantní pro všechny teens i tweens
Zdroj: Apotheco Pharmacy

A protože z vlastní zkušenosti víme, že začátky bývají náročné, v následujících odstavcích vám poskytneme nováček-friendly návod, jak skin-care rutinu poskládat „na míru“ mladé pleti.

👩🏼‍⚕️Diagnostické okénko: JAK určit svůj TYP pleti

Obecně platí, že čím lépe svou pleť (po)znáte, tím účinnější skin-care balíček si dokážete „zařídit“. Logicky chcete používat takové produkty, které odpovídají vašim individuálním potřebám. Proto – ještě, než se pustíte do budování osobního skin-care impéria – je důležité zamyslet se nad vlastním typem pleti.

Typy pleti od mastné až po suchou - Pradiance
Zdroj: Pradiance

Jak (a jaké) konkrétní typy rozeznáváme, který by mohl být ten váš a čím se obvykle vyznačuje mladá pleť? Pojďme si vše společně zodpovědět… 💭

ZÁKLADní pleťové typy 🧮

Věnujte své tváři pozornost, sledujte její tendence a pokuste se o „sebe-diagnostiku“. Pokud jste dosud žádný skin-care rituál nepraktikovali – a pleť tudíž nemá být čím předem ovlivněna –, stačí:

  1. si obličej ráno po probuzení důkladně umýt čistou vodou;
  2. něžně ho osušit ručníkem;
  3. vyčkat 30 minut až hodinu a v zrcadle (ideálně na denním světle) zhodnotit stav tváře.

Hodnotící kritéria – a možné výsledky – jsou následující…

🌕SUCHÁ pleť

Má nedostatek kožního mazu, který na sebe váže vodu, a v důsledku trpí dlouhodobou, znatelnou dehydratací. Majitelky/majitelé sušší pleti pociťují pnutí či svědění. V krajních případech zápasí také s olupováním, šupinatěním a hrubostí kožní textury. Hůře odolávají vráskám.

Could Dry Skin Be Related to Your Hormones? - Pro-Pell Therapy Program
Zdroj: Pro-Pell Therapy Program

Produkty určené suché pleti:

🌑MASTNÁ pleť

Je kožním mazem „přehlcena“ – nadměrně rychle se mastí a posléze nelichotivě leskne. Přichází ruku v ruce s rozšířenými, ucpanými póry, vzezřením „à la pomerančová kůra“, potažmo černými tečkami a akné. Špatně na ní drží make-up a snadno se překlene do problematického stavu.

Mastná T-zóna - Reddit
Zdroj: Reddit

Rozšířené póry na povrchu mastné pleti - NDTV.in
Zdroj: NDTV.in

Produkty určené mastné pleti:

🌓SMÍŠENÁ pleť

Kombinuje vlastnosti mastné i suché pleti. Vyznačuje se přebytkem mazu v oblasti T-zóny (čela, nosu a brady), a naopak jeho deficitem, popř. akurátním množstvím ve zbytku obličeje. Starost o ni bývá komplikavnější, jelikož musíte současně odpovídat na dva poněkud kontrastní požadavky. Varujeme vás, není moudré upřednostnit jeden, zatímco druhý necháte „svézt se“ – tedy např. používat pouze přípravky regulující mastnotu a suché pasáže ignorovat. Řešení poskytne skin-care sortiment přímo uzpůsobený smíšené pleti, nebo takový, který přinejmenším operuje šetrně. Účel mohou splnit též produkty určené pleti normální (viz níže).

Pro smíšenou pleť je typická mastná T-zóna a sušší tváře - OnlyMyHealth
Zdroj: OnlyMyHealth

🌗 NORMÁLNÍ pleť

„Zlatý střed“ všech pleťových typů. Hladiny vody a kožního mazu nejsou moc nízké ani vysoké, a tak ji většinou nepostihuje suchost, mastnota ani zánět. Ale pozor – stejně jako její problematičtější „kolegyně“, i ona si zaslouží pravidelnou péči!

Textura normální pleti- The Today Show
Zdroj: The Today Show

Produkty pro normální pleť:

☄️AKNÓZNÍ stav pleti

Nejsnáze rozpoznatelná. Běžně – a v nevyzpytatelných intervalech – se potýká s akné, černými tečkami a nejednotnostmi v textuře i barevném tónu. Právě kvůli zánětlivým „break-outům“ bývá obzvláště citlivá vůči nesprávnému zacházení a škodlivým vnějším/vnitřním vlivům. Tentokrát se nicméně nejedná o pleťový typ, ale stav. Kdežto přecházející kategorie jsou dány geneticky, a tudíž je nelze změnit, do problematického stádia může spadnout kdokoli. Hlavu ovšem nevěste, stejně tak se z něj může každý s pomocí příslušné skin-care vysvobodit. 

Textura aknózní pleti s jizvičkami a červenými flíčky - Freepik
Zdroj: Freepik

Černé tečky na nose - Cleveland Clinic
Zdroj: Cleveland Clinic

Produkty určené k řešení konkrétních pleťových problémů:

Našli jste se v některé z uvedených charakteristik? Výborně! 🏆 Ať už je to jakákoli, pamatujte – typ pleti není žádné prokletí, ale „jen“ další informace, kterou o sobě víte a která vám pomáhá lépe se o sebe starat. 💜

Pokud jste stále na vážkách nebo se jednoduše chcete ujistit, neváhejte se obrátit na odbornici/odborníka. Vlastní intuice vás může nasměrovat, ale zdali správně, zvládne jednoznačně potvrdit až slovo profesionála/profesionálky. Pleťovou diagnostiku nabízí v zásadě každá dermatologická ordinace, řada kosmetických salónů, a dokonce i vybrané lékárny s tzv. dermocentrem. Stačí se jen objednat.

Návštěva dermatologa vám pomůže porozumět vlastní pleti - Childrens Skin Center
Zdroj: Childrens Skin Center

Dálkovou alternativu pak představuje online diagnostika – pro ty, kteří preferují „stay-at-home“ konzultace. 🛌

 

🔥Co (většinou) TRÁPÍ mladou pleť  

No, a jak nám do toho všeho (ne)zapadá mládí? Typ pleti je rozpoznatelný už v období puberty, a „po stopách“ vlastního obličeje se proto můžete vydat třeba hned.

Ačkoli nelze všechny házet do jednoho typologického pytle, existuje několik rysů, jakými lze popsat každou (druhou) mladou tvář. Dle výzkumů se totiž týkají většiny náctiletých i „cetiletých“… 👀

Co potřebuje mladá pleť - Rolling Stone
Zdroj: Rolling Stone

Na mysli máme především:

  • akné 💥 – oficiálně klasifikováno jako kožní onemocnění; dělíme ho na černé tečky, bílé tečky a pupínky. Vzniká zanícením mazových žláz uvnitř pleti, způsobeným nadprodukcí kožního mazu a hromaděním odumřelých buněk na povrchu pórů.

    V pubertě jde primárně o reakci na turbulentní hormonální změny v těle (typické též pro menstruační cyklus nebo těhotenství). Množící se pohlavní hormony – androgeny – totiž přímo působí na mazové žlázy, které v důsledku vyrábí několikanásobně více mazu. 📈

    Tento „hormonální cirkus“ je také důvodem, proč mladí lidé tak často zažívají výkyvy v obecném stavu pleti. Jeden den zcela bez problémů, druhý posetá zarudlými boláky…

Bílé akné tečky - Healthdiret
Zdroj: Healthdiret

  • nadměrnou mastnotu 💦 – kvůli výše popsané činnosti mazových žláz má mladá pleť obecně sklon spíše k maštění nežli vysoušení (čímž samozřejmě nijak nezpochybňujeme zkušenost teenagerů se suchou tváří). To formuje úrodnou půdu nejen pro záněty, ale také konstantní rádoby „zpocený“ look, o který nikdo nestojí…

Mastný lesk na povrchu mastné pleti - Vedix
Zdroj: Vedix

  • přecitlivělost ⚡️ – „hormonální“ pleť může hůře snášet např. příliš silné skin-care přípravky nebo nepříznivé změny v okolním prostředí (pohyb na znečištěném ovzduší, nedostatek spánku atd.), na něž reaguje podrážděním, zarudnutím a nárazovými výpuky akné.

    Významnou roli zde hraje rovněž pleťový typ - disponujete-li od přírody slabší kožní bariérou, snáz jí poškodíte. Konkrétně teenageři frekventovaně zápasí s cleansingem, využívají agresivní čistící metody a z neznalosti se uchylují ke zbytečně silným recepturám.  

Iritovaná pleť - Pestle & Mortar
Zdroj: Pestle & Mortar

  • pigmentové skvrny a nerovnosti v textuře 🎨 – stopy po akné, anebo přesněji hrubém zacházení s akné. Zarudlé pupínky a „bílé hlavičky“ možná vábí k fyzickým zákrokům, urputným vymačkáváním si však leda přitížíte.

    Dochází při něm k narušení nejen svrchní vrstvy pleti, ale i jejích hlubších struktur – ty se již nedokáží regenerovat dostatečně účinně na to, aby se vrátily do původního stavu. Ranka je zacelena s pomocí náhradní tkáně (tvořené kolagenovými vlákny), která si i po zahojení může ponechat jiný odstín či texturu než zbytek obličeje. 🎯 Výsledkem jsou červené flíčky i jiné formy hyperpigmentace, drobné prohlubně a výstupky na povrchu tváře, drsnost na dotek nebo absence mazových žláz v místě zjizvení.

    Spousta náctiletých končí s nemalými jizvami rovněž z důvodu pozdního zahájení správné terapie u dermatoložky/dermatologa. Jakmile se akné nevztahuje na 3–5 pupínků, ale hovoříme o cystických podkožních bolácích, není radno odkládat lékařskou návštěvu. Ta může jakýmkoli dlouhodobým následkům třeba i kompletně předejít. 

Jizvy po akné se projevují jako malé výstupky a prohlubně v textuře tváře - SkinKraft
Zdroj: SkinKraft

  • nedostatek hydratace 🌊 – je-li vaše pleť mastná, instinkt (či chybná kosmetická doporučení) vám možná radí „vysušovat“. Neposlouchejte ho!

    Pokud začnete tvář přirozené mastnoty drasticky zbavovat, zareaguje odvetou v podobě dvojnásobné produkce mazu. Vzájemně se tak zacyklíte ve škodlivém kruhu dehydratace a přemašťování, což může následně vést k prohloubení estetických nedostatků (jako je mastný lesk či rozšiřování pórů) i rozvoji kožních nemocí. Zejména od vysušujících čističů proto ruce pryč! 🚫

🌷Co mladá pleť POTŘEBUJE (ke štěstí)

„Nultým“, a naprosto nejzásadnějším pravidlem je konzistence. Abyste mohli pozorovat nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé obraty k lepšímu, zkuste ze své nově sestavené skin-care udělat skutečnou rutinu.

Pleť ani mozek doporučujeme hned z kraje nezahltit. Volte raději méně jednoduchých produktů, které budete používat kontinuálně, a hlavně rádi.

1.    Čištění a odličování 🧼

Důkladná očista na začátku i konci každého dne je neopomenutelným základem jakéhokoli skin-care rituálu. Tvář zbaví nečistot, make-upu i přebytečného kožního mazu – zkrátka veškeré nahromaděné „špíny“ –, a zároveň ji připraví na další fáze pleťové péče.

Krom toho odstraňuje nežádoucí bakterie, které zapříčiňují vznik zánětů.

Něžný mléčný čistící gel Milkdy Cleanser - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Nosíte-li make-up, SPF anebo se jen pohybujete venku – takže v zásadě za všech okolností –, musí se navíc jednat o tzv. „double-cleansing“ čili dvojí čištění. To se skládá z:

  • odlíčení / první čistící fáze💄– sejměte z obličeje veškeré líčení, pozůstatky ochranné SPF vrstvy i odpadní částečky z ovzduší za pomoci šetrného čistícího mléka, pěny nebo balzámu a příslušného odličovače očí.
  • čistícího gelu / mléka coby druhé čistící fáze🚿 – klíčem je zvolit takový produkt, který tvář nevysušuje, nezanechává napnutou a současně nezanáší další mastnotou. Vyhněte se proto těžkým, tzv. komedogenním (neboli ucpávacím) olejům, jako je mandlový či kokosový. Upřednostněte ty lehké – např. arganový, z pomerančových/papájových semínek atd.

MANIFESTO WARNING: Pokud nechcete mít do pár dní namísto obličeje sušenou rozinku, o mýdle ani neuvažujte!

Příměsi, jaké si PŘEJETE ve svém čistícím přípravku najít:

  • pro zklidnění a proti zánětu – hydroláty čili květové vody (např. voda z růžových květů), heřmánek a bylinné extrakty (např. ze zeleného čaje, ibišku);
  • pro hydrataci – voda, glycerin, kyselina hyaluronová;
  • pro ochranu a regeneraci – antioxidanty (např. vitamín C, E nebo niacinamid), ceramidy.

Není všechno čisté, co vezmete čistícím gelem… 🙈

Bez cleansingu se sice neobejdete, ale pleť jím taky můžete nejvíce poškodit, není-li dostatečně něžný. Existuje řada látek, které jsou kosmetickým i self-care průmyslem hojně využívány (většinou pro své konzervační schopnosti), ale mnohdy se neobejdou bez nevítaných vedlejších účinků.

Škodlivé ingredience v čistících skin-care produktech mohou podráždit pleť - Pixlr
Zdroj: Pixlr

❌ Shrnuli jsme pro vás základní příměsi, jakým se (raději) VYVAROVAT:

  • sulfáty – např. SLS (laurethsulfát sodný); podporují pěnivost, avšak za cenu ucpaných pórů a červených tváří. Pleť zbavují přírodních olejů, čímž vyvolávají všudypřítomný pocit pnutí a iritace.
  • komedogenní oleje (viz výše) – např. kokosový, lněný nebo avokádový; ucpávají póry, a tím podněcují vznik akné. Mezi bezproblémové (popřípadě minimálně komedogenní) oleje řadíme např. jojobový, arganový, ricinový či bambucké máslo.
  • vysoká procenta alkoholu – líh může ve vysoké koncentraci tvář dráždit a vysušovat, a tudíž je nutné být s ním opatrná/ý. Obsažená koncentrace by nikdy neměla přesáhnout 20 %.

Pravidelnou a neinvazivní očistou pomůžete pleti dýchat, obnovovat se a odolávat „derma-odpadu“, který alespoň z části zodpovídá za mnoho kožních nedokonalostí i postihů. Udělejte z něj skin-care prioritu n. 1. 🥇

Na tyto čističe/odličovače se můžete spolehnout:

2.    Hydratace 💧

Aby vaše tvář dlouhodobě prospívala zevnitř i zvenčí a neztrácela mladistvou „plnost“, potřebuje hydrataci. A to opět každé ráno i večer.

Hydratační Hyaluronic Moisture Gel se 4 typy kyseliny kyseliny Hyaluronové - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Abyste z hydratačního krému/gelu vytěžili maximum, měl by obsahovat jak vodu a hydroláty, tak humektanty – ty čerpají vláhu z hlubších vrstev pleti a přivádí ji k povrchu. Patří mezi ně třeba kyselina hyaluronováglycerinurea či přírodní výtažky z aloe.

Držte se lehčích nekomedogenních textur, určených normální až mastné pleti, které obličej nezatíží ani neucpou, a přesto mu dodají všechnu potřebnou vláhu. 🛁 Hutné krémy mají smysl jen tehdy, trpí-li vaše tvář na suchost, pnutí a olupování (viz Suchá pleť).

Tým Manifesto doporučuje:

3.    Léčba akné 🩹

Krom kvalitního čištění a hydratace existují další cesty, jak vzniku, rozvoji i následkům akné předcházet. Nabízí se tato řešení:

  • Specializované přípravky na akné 🔬

Zpravidla formulovány ve spolupráci s dermatology; jedná se o účelné krémy, čističe či séra s obsahem protizánětlivých látek – např. kyseliny salicylové, benzoyl-peroxidu, niacinamidu, glycerinu nebo ricinového oleje.

📢 Pokud se s celoobličejovými zánětlivými atakami potýkáte pravidelně a hledáte něco „silnějšího“ (anebo byste jen rádi odbornou konzultaci), obraťte se na dermatoložku/dermatologa či praktickou lékařku/lékaře. Úspěch pleťové péče se z velké míry zakládá na umění nechat si poradit.

  • Peeling 🔄

Nanejvýš jedenkrát týdně je vhodné provést tzv. enzymatickou exfoliaci, vystavěnou na obnovujícím potenciálu přírodních enzymů. Ta ke tváři přistupuje ze všech forem peelingu nejjemněji. Vykašlete se na pochybné DIY scruby z medu, cukru a podobných „co dům dal“ ingrediencí – v kombinaci s problematickou pletí mají ve zvyku nadělat více škody než užitku. 🙅🏽

Šetrný mechanický peeling neboli scrub
Zdroj: Bahama Official

Naopak, šetrnou exfoliací napomůžete procesu regenerace a odstraníte odumřelé kožní buňky, které se jinak usazují na povrchu tváře a podněcují záněty. Také jí pročišťujete póry a stimulujete produkci buněk nových, čímž vyhlazujete nerovnosti v kožní textuře, sjednocujete barevný tón pleti a „léčíte“ jizvy.

  • Lokální péče 🔎

Pokud se vám pupínek již vytvořil, nejlepší, co můžete udělat, je ošetřit ho přípravky lokální péče. Jedná se o ozdravné gely a očistné „hydrokoloidnínáplasti, které aplikujete přímo na zanícené místo a necháte „čarovat“ přes noc/den.

Ony ranku obemknou, zbaví přebytečného mazu, zásobí pečujícími látkami (např. extraktem z pupečníku asijského, kyselinou salicylovou atd.) a po potřebnou dobu ochrání před škodlivými vnějšími vlivy, včetně vašich doteků.

Hydrokoloidní čistící náplasti na akné jsou transparentní a účinné - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Tým Manifesto doporučuje:

Akné „ETIKETA“ 🙇🏻‍♀️

Umět se k aknózní pleti správně chovat hraje ve výsledku obdobně podstatnou roli, jako ošetřovat ji vhodnými produkty. Pečlivě si proto nastudujte zásady níže a udělejte z nich svou novou mantru. Opakujte po nás:

  1. NEDRÁŽDIT 🔫: Jakkoli lákavé se to občas jeví, pupínky ani černé tečky nezkoušejte vymačkávat! Proces hojení tím neurychlíte, ba naopak si zaděláte na jizvičky.
  2. NESAHAT ✋🏼: Obličeje se dotýkejte co nejméně. Nečistoty usazené na prstech si zanesete do ranek, a minimalizujete tak šance na brzké vyčištění zánětu.
  3. UDRŽOVAT ČISTOTU 🧽: Perte často povlečení, ložní prádlo a ručníky, jaké přivádíte do kontaktu s tváří. I na nich se totiž usazuje velké množství bakterií, které podporují zánětlivé reakce. Uvidíte, že se vám hned bude spát klidněji.
  4. DBÁT NA SVÉ ZDRAVÍ 🩺: Berte v potaz životosprávu. Kouření, konstantní stres, nadměrná konzumace alkoholu, cukru, soli, zpracovaných potravin a smažených jídel; to vše se propisuje do stavu našeho obličeje. A takový obrázek nemusí být dvakrát lichotivý…

Vymačkáváním a drážděním akné si přitížíte - Banner Health
Zdroj: Banner Health

Závěrem bychom rádi zdůraznili, že akné si zažil snad každý – od jednoho pupínku (zpravidla na tom nejnevhodnějším místě v ten nejnevhodnější čas) až po únavné "break-outy". Ani v nejmenším není třeba se za něj stydět, ale pěstovat si ho taky nemusíme!

Vše spočívá v tom, odhalit léčebnou kúru, která vyhovuje konkrétně vám a vaší tváři. 💜

SPF ochrana ☀️

Opalováky máte možná spojené výhradně s letními dovolenkami v Chorvatsku nebo lyžařskými víkendy v Alpách, ale – věřte – potřeba jsou celoročně a každodenně!

Opalovací krém s SPF ochrannou je potřeba každý den - Healthline
Zdroj: Healthline

Spolehlivý opalovací krém by měl disponovat ochranným faktorem nejméně 30, a nejlépe 50. 🔝 Jeho nákup znamená investici do vás samotných, do vašeho budoucího zdraví i vzhledu.

Jedná se totiž především o prevenci – proti spálení, vysoušení pleti, pigmentovým skvrnám, a dokonce i závažným kožním onemocněním (rakovinu kůže nevyjímaje, viz článek Cesta ke zdravé pleti a důležitost SPF). Zaštítěním tváře před invazivním UV zářením navíc snižujete počet stresorů, které přispívají tvorbě akné a nejrůznějším formám iritace.

Tým Manifesto doporučuje:

 

🫧 BAHAMA SKIN-care: Péče o pleť podle Bahama Skin

V souvislosti s „náctiletou“ skin-care bychom na Beauty Manifestu rádi přivítali – a vám představili – značku Bahama Skin!

Bahama Skin Gen Z lovebrand - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Funky, funkční a formulovaná specificky pro mladou pleť, tato irská novinka nabízí šetrné leč účinnéskin-care odpovědi“ na nejčastější kožní starosti mladých i mladších. Přemašťování, lesk, akné i nedostatek hydratace; to vše a více její pastelový sortiment pokryje.

Každý přípravek je veganský, nabitý ozdravnými látkami, které aktivně působí na pleť; a oko zaujme hravým, životaplným designem. 🌈 Úvodní kolekce Bahama Skin se skládá z široké škály cenově dostupných, moderně pojatých (nejen) skin-care nezbytností – od čisticích gelů a hydratačních krémů, přes peeling až po masky.

Cílem – i produktem – značky je skin-care, která funguje a zároveň baví. Protože jedině rutiny, z nichž máme radost, jsou rutiny, které vydrží! 

Produkty
Zdroj: Bahama Official

A jakou pečující rutinu lze poskládat (převážně) z Bahama Skin přípravků. Jednu „cvičnou“ jsme pro vás vytvořili… 🫂

🌞 (Každo)denní péče AM

  1. Milky Cleanser – pleť hloubkově pročišťuje a zanechává dlouhodobě chráněnou, vnitřně vyváženou a ready na jakékoli další skin-care kroky;
  2. Matte Day Cream – ultimátní "2-v-1" produkt, který hydratuje, zmatňuje a poskytuje pocitovou i pohledovou úlevu od lesknoucího se čela;
  3. Relief Sun Rice + Probiotics od Beauty of Joseon – hydratační opalovací krém s probiotiky a ochranným faktorem stupně 50.

🌚 (Každo)noční péče PM

  1. Very Rose Light Cleansing Foam od Nuxe – jemná čistící pěna s příměsí růžové vody, která tvář zklidní a zbaví make-upu i nečistot;
  2. Milky Cleanser
  3. Glow Deep Serum Rice + Arbutin od Beauty of Joseon – pleť tonizuje, tedy zklidňuje, vyvažuje a připravuje na přechod mezi čištěním a výživou; napomáhá srovnat barevný tón pleti „rozhozený“ jizvami po akné;
  4. Hyaluronic Moisture Gel – obsahuje čtyři typy vysoce koncentrované (5%) kyseliny hyaluronové, konejšivý extrakt z aloe vera a další účinné látky, jejichž mix na noc napojí i tu nejžíznivější pleť.

💐 Příležitostná péče

  • Cica Pimple Patches – průhledné hydrokoloidní náplasti na akné s extraktem z pupečníku asijského, které izolují ložisko kožního zánětu, absorbují maz a urychlují proces hojení. Dle potřeby aplikujte v závěru ranní či večerní pleťové péče a nechte působit po celou noc/den.
  • Hibiscus Clay Mask – exfoliační jílový „scrub“; odstraňuje odumřelé kožní buňky, usazený maz a jiný derma-odpad, čímž uvolňuje póry. Používejte po čistícím gelu zhruba jednou týdně. V případě iritace vysaďte.
  • Holographic Peel-Off Mask – výživná peel-off pleťová maska s niacinamidem, nabitá vitamíny a antioxidanty, která pleť chrání, revitalizuje, intenzivně rozjasňuje a zbavuje hluboko zakořeněných nečistot. Použijte jako předposlední krok skin-care rutiny před nanesením hydratačního krému dle potřeby a chuti.
  • Under Eye Gels – hydratační a rozjasňující polštářky pod oči, perfektní pro pozdní večery a následná brzká školní rána; rozjasňují tmavé podoční okolí, redukují otoky a zklidňují projevy podráždění (více se dočtete v článku Ráno po párty: Jak na oteklá víčka).

 

Závěrem, slovy zakladatelky Bahama Skin, naší milované Suzanne Jackson: „Join the skinventure!“ 🎉

Suzanne Jackson, zakladatelka Bahama Skin - Bahama Official
Zdroj: Bahama Official

Zjišťujte, zkoušejte a naslouchejte vlastní pleti. Koneckonců, každá tvář je individuem – stejně jako vy samotní – a každé může vyhovovat trochu jiný skin-care rytmus.

V dnešním článku jsme si shrnuli obecné, ověřené a „all-okay“ rady, jak na vaši novou (anebo vůbec první) péči o pleť; zbytek už zůstává ve vaší režii. Pokud jste se dočetli až sem, gratulujeme – první krůček máte za sebou! 💪🏼

Přejeme hodně štěstí a mnoho šťastných objevů i v dalších pasážích vaši skin-care cesty. A kdybyste chtěli společníka, potřebovali nasměrovat nebo jste náhodou zakopli, Beauty Manifesto je tu vždy pro vás! 💜 

 
Manifesto radí
K přečtení za 15 min