Jak si vybrat samoopalovací produkt

Samoopalovací úspěch začíná volbou toho pravého produktu. Rozhodnout se ovšem může být náročné, jakmile se člověku poprvé otevřou brány rozmanitého self-tan světa. Od bronzerů, přes krémy až po séra; možností vyvstává spousta a otázek ještě víc. 💫 Jaký přípravek je vhodný pro začátečnice/začátečníky? Který odstín nejlépe sedne mé pleti? V čem tkví (ne)výhody vodicí barvy? A čím opálení odstranit?

V dnešním návodu na samoopalování vám všechny dotazy stručně, přehledně a věcně zodpovíme. Dozvíte se, jak se člení samoopalovací sortiment Beauty Manifesta, na co si při nákupu dát pozor a za jaký konec svou vlastní „marinovací rutinu“ vzít. 👣

Výběr samoopalovacího přípravku je o poznání snazší, jakmile máte správný návod - SOSUSamoopallovací přípravky mají dnes již mnoho podob, vlastností i přidružených funkcí - SOSU
Zdroj: SOSU Cosmetics

 

🙏🏽 ZÁKLADY SAMOOPALOVÁNÍ

Vykopáváme tzv. zlatým self-tan pravidlem, na němž začínala každá milovnice i milovník (samo)opáleného vzhledu.

📢 Vždy začínáme světlejším odstínem! Obzvláště, jste-li přirozeně bledší, blond či od přírody světlý typ. Ztmavovat totiž můžete vždycky – buďto vrstvením téhož produktu, anebo koupí nového s intenzivnější pigmentací. Zato na zesvětlení si musíte počkat, a to až několik dní, než barva postupně vybledne sama, popřípadě nepovedené opálení s pomocí odstraňovače sejmout a zkusit to znovu, tentokrát s nižší dávkou DHA (hlavního samoopalovacího činidla).

Při prvním samoopalování vždy začínejte světlejším odstínem. I malá změna může udělat hodně - SOSU
Zdroj: SOSU Cosmetics

🌟INSTANTNÍ BRONZERY

Instantní bronzery vytváří okamžité, tzv. „ready-to-wear“ opálení.

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • Poskytují určité základní krytí, pod nímž schováte drobné nedokonalosti, ale jsou především od toho, aby ztmavovaly. V zásadě fungují podobně jako klasické bronzery.
 • Můžete je aplikovat celotělově, anebo jen na vybrané partie. Řada uživatelek jimi podtrhuje dekolt do večerních šatů, „doopaluje“ ruce či podtrhuje kontury těla.
 • Jsou rychleschnoucí. Při aplikaci proto buďte svižní a produkt rychle rozetřete.

📈 Výhody:

 • Konečný odstín zůstává takový, jaký nanesete. Přípravek není třeba nechávat působit. Stačí jen nanést, pečlivě rozetřít a voilà, jste připravená/ý vyrazit!
 • Snadno je smyjete vodou a mýdlem, což z nich dělá jednorázové produkty. Po bronzeru můžete sáhnout jako po last-minute samoopalovací „injekci“ – třeba, když výjimečně nestihnete svou standardní self-tan rutinu, ale odmítáte dům opustit bledá/ý.
 • Vynikající na akce a společenské události coby exotické povzbuzení finálního looku.

📉 Nevýhody:

 • Pokud se výrazně zpotíte, pigment se může začít uvolňovat a z vnitřní strany zabarvit oblečení. Aplikaci bronzerů tudíž nedoporučujeme, čeká-li vás náročnější fyzická aktivita, jako tenisové utkání či spletitá taneční sestava. I tehdy ale zůstaňte klidní – jakékoli skvrny spolehlivě vyperete v pračce

📍 Naše produkty:

Brozery_porovnani_infografika

🦵🏽SAMOOPALOVACÍ PŘÍPRAVKY NA TĚLO

Samoopalovací přípravky na tělo dělíme:

🎨 DLE VODICÍ BARVY

S VODICÍ BARVOU

Jestliže produkt vodicí barvu obsahuje, znamená to, že vidíte přesně, kam ho nanášíte. I proto je začátečnicky přívětivější; barevný pigment vás totiž doslova „navádí“ a zajišťuje, že výsledek bude rovnoměrný.

POZOR: Opálení se vyvíjí „pod“ vodicí barvou. Tu po několika hodinách (záleží na konkrétním typu produktu) smyjete, a teprve tím odhalíte reálný efekt samoopalovacího přípravku, který už vydrží po avizovanou dobu 4–7 dní.

📈 Výhody:

 • Vodicí barva se účinkem i odstínem podobá instantním bronzerům. Pokožku zbarvuje okamžitě, a změna je tak patrná už od první sekundy. Nenechte se však zmást, znovu připomínáme – nejedná se o konečnou podobu opálení.

📉 Nevýhody:

 • Po čas působení (tedy než se vydáte do sprchy vodicí barvu smýt) radíme obléct si o číslo větší černé tričko a volné tmavé tepláky, zkrátka řádnou domácí róbu. Barvicí látka se totiž do oblečení či ložního prádla může otisknout. I tehdy ale zůstaňte klidní, ze všeho ji opět lze jednoduše vyprat.

📍 Naše produkty:

porovnání swatchů

BEZ VODICÍ BARVY

📈 Výhody:

 • Produkty, které vodicí barvu postrádají, jsou zpravidla čiré čili průhledné. Nehrozí tudíž, že by vám cokoli zašpinily.

📉 Nevýhody:

 • Jejich aplikace může být ošemetnější, poněvadž nejste schopni jednoznačně určit, kde už máte „vymalováno“. Netvrdíme sice, že bez barevného návodu jste automaticky odkázáni k pruhům a šmouhám, ale už to chce o kapku více umu a praktické zkušenosti. Ze začátku si proto raději nechte pomoci.

📍 Naše produkty:

💧DLE STRUKTURY

PĚNA

Určená pro normální až mastnou pokožku.

📈 Výhody:

 • Nejjednodušší na aplikaci, a tedy nejlepší pro začátečnice/začátečníky. Jinými slovy: nemůžete s ní šlápnout vedle.
 • Její textura je velmi lehká, pohodlně se roztírá a minimalizuje riziko kropenaté vizáže.

📉 Nevýhody:

 • Nedisponuje příliš vysokým hydratačním faktorem, dbejte proto na pravidelná „pomazání“ tělovým mlékem či hydratačním krémem. Postupem času dále doporučujeme přesedlat na samoopalovací produkt, který kůži sám o sobě zajistí hydratace více.

📍 Naše produkty:

Veru1 (1)

KRÉM

Určený pro normální až suchou pokožku.

📈 Výhody:

 • Oplývá hloubkově hydratačními vlastnostmi. Přijde vhod zejména přes zimu, kdy pokožka trpí na všudypřítomný nedostatek vlhkosti.

📉 Nevýhody:

 • Pouze pro expertky/experty! Kvůli hutné konzistenci se hůře rozmazává a je nutné nechat ho déle zaschnout.

📍 Naše produkty:

VODA

Určená pro normální až mastnou pokožku.

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • Nejtekutější, umožňuje relativně snadnou aplikaci.
 • Nabývá vůbec nejtmavšího barevného tónu, takže potěší obzvláště milovnice/milovníky tzv. „well-done“ vizáže.
 • Disponuje silným hydratačním účinkem.

📍 Naše produkty:

SÉRUM

Určené pro normální až suchou pokožku.

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • Konzistencí se řadí někde mezi krém a vodu.
 • Lehce se nanáší, asi jako samoopalovací voda, a protože je ultra-hydratační, vymývá se ze všech produktů nejrovnoměrněji
 • Představuje spojení skin-care a self-tan kosmetiky, jelikož spolu s DHA obsahuje také nadstandardní množství ovocných i rostlinných extraktů, vitamínů, antioxidantů a dalších pečujících látek.

📍 Naše produkty:

💧DLE ZKUŠENOSTÍ

PRO ZAČÁTEČNICE/ZAČÁTEČNÍKY

📍 Naše produkty:

PRO POKROČILÉ

📍 Naše produkty:

PRO EXPERTKY/EXPERTY  

📍 Naše produkty:

Samoopalovaky_porovnani

👱🏽‍SAMOOPALOVACÍ PŘÍPRAVKY NA OBLIČEJ

Samoopalovací přípravky na obličej čítají především mlhy, masky a séra – tedy vzdušné konzistence obvykle s výrazným hydratačním účinkem, které pohodlně rozetřete a nezatíží tvář. Jejich složení bývá obohaceno o osvědčené skin-care ingredience, jako vitamín E, kyselinu hyaluronovou či vybrané rostlinné extrakty, aby krom vizuálních změn dokázaly zaopatřit také esenciální zdravotní potřeby pleti.

Ale pozor! Žádný samoopalovák vám svébytně nenahradí plnohodnotnou skin-care rutinu, opalovací krém nevyjímaje – (samo)opálená/ý neznamená chráněná/ý před sluncem! Proto je důležité naučit se self-care procedury sladit tak, aby se harmonicky doplňovaly a navzájem podporovaly. Více se dočtete v našem článku Jak zkombinovat skin-care produkty se samoopalovací mlhou – a nejen tou –, který vám přiblíží hlavní styčné body i třecí hrany obou rituálů.

Obličejová samoopalovací kosmetika začíná propojovat tradiční self-tan receptury se skin-care - SOSU_2
Zdroj: SOSU Cosmetics

Není však rituál bez adekvátního produktu v základu. Samoopalovací sortiment na tělo bývá zpravidla hutnější, pomaleji se vstřebává a při styku s jemnou pletí obličeje hrozí ucpáním pórů. Nesnažte se tudíž vystačit si s jediným „univerzálním“ přípravkem – takový totiž nenajdete.

Specializovanou obličejovou self-tan kosmetiku dělíme:

🌈 DLE ODSTÍNU

SVĚTLEJŠÍ LIGHT/MEDIUM

Jak velí zlaté pravidlo samoopalování – nemáte-li předchozí zkušenost, postupujte od světlejších tónů k tmavším. Odstín Light/Medium proto doporučujeme začátečnicím/začátečníkům a všem světlým typům.

📍 Naše produkty:

TMAVŠÍ MEDIUM/DARK

Vhodné pro samoopalovací stálice od pokročilých, přes experty/expertky až po přirozeně snědší typy, které by rády „přitmavily“.

📍 Naše produkty:

ADAPTUJÍCÍ

Univerzální a aktuálně trendující self-tan metoda, jaká umožňuje přizpůsobit si finální intenzitu opálení čistě na základě dávkování. Vyrábí se ve formě séra, které v dlani smícháte s hydratačním krémem a vmasírujete do tváře. Princip je podobný postupu aplikace Sleep Mask – velmi intuitivní a začátečnicky vděčný. Poradí si s ním každý.

Přidáte-li 2–3 kapky, dočkáte se odstínu Light/Medium, a se 4-5 kapkami se opálení rozvine až na úroveň Medium/Dark.

U Collagen Face Tanning Serum můžete výsledný odstín regulovt množstvím spotřebovaných kapek
Zdroj: SOSU Cosmetics

MANIFESTO NOTE: Z obličeje se samoopalovací kosmetika vymývá o něco rychleji než z pokožky těla, a namísto klasických 4–7 dní tak vydrží přibližně 3–4.

Proč? Každodenně se odličujeme, používáme čistící gely, tonika a obecně tvář přivádíme mnohem frekventovaněji do kontaktu s vodou. Tím vším životnost opálení zkracujeme (viz článek Jak na dlouhotrvající opálení). Barvu tudíž může být nutné obnovit třeba až třikrát do týdne, zatímco celotělovou samoopalovací rutinu většinou stačí v tomtéž časovém intervalu provést pouze jedenkrát, maximálně dvakrát.

provnani SAMOOPALOVACÍCH pripravku na oblicej

🤌🏽PŘÍSLUŠENSTVÍ

🥊 RUKAVICE

NANÁŠECÍ

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • Naprostá samoopalovací nezbytnost, zejména při aplikacích přípravků na tělo.
 • Jediná položka naší self-tan nabídky, kterou lze nanášet rukou, je Glowing Steady Gradual Tan, ale i v jeho případě doporučujeme si vypomoci rukavicí. Všechny ostatní produkty už se bez ní vysloveně neobejdou.
 • Významně zjednodušuje nanášení, roztírání i zapracovávání samoopalovací kosmetiky a pojišťuje, že výsledek bude rovnoměrný.
 • Chrání vaše ruce před zabarvením, jinak by totiž skončily flekaté nebo o dva stupně tmavší.
 • Je pratelná a určená k dlouholetému používání (viz článek Jak se starat o kabuki štětec a nanášecí rukavici).

📍 Naše produkty:

Nanášecí rukavice je naprostou nezbytností, chcete-li, aby vaše opálení bylo rovnoměrné - SOSU
Zdroj: SOSU Cosmetics

EXFOLIAČNÍ

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • Ještě před zahájením samoopalovací procedury samotné – nejlépe den předem – je nutné provést důkladný celotělový peeling, jímž odstraníte odumírající kožní buňky a s nimi i zbytky předešlého opálení. Vytvoříte si tak „čistou plochu“ pro aplikaci čerstvé self-tan vrstvy.
 • Exfoliační neboli peelingová rukavice je vroubkovaná a tak akorát drsná, aby z pokožky efektivně odstranila uvolněné kožní šupinky.
 • Lze ji zužitkovat též pro rozetření přípravku přímo určeného na tělový peeling.
 • Je pratelná a určená k dlouholetému používání.

📍 Naše produkty:

Exfoliační rukavicí si vypomůžete při pravidelných celotělových peelinzích - SOSU
Zdroj: SOSU Cosmetics

🖌️KABUKI ŠTĚTEC

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • K dispozici v několika tvarech i velikostech, přičemž každá má vlastní nezaměnitelnou funkci.
 • Stejně jako nanášecí rukavice usnadňuje aplikaci samoopalovací kosmetiky na tělo, kabuki štětec se specializuje na obličej.
 • Je ho zapotřebí též v ošemetnějších oblastech, např. rukou či nártech.

📍 Naše produkty:

 • Tanning Kabuki Brush od Dripping Gold – absolutní nutnost při natírání rukou, nártů a rozetření sebemenších přebytků přípavku doztracena kdekoli po těle;
 • Mini Kabuki Brush od Dripping Gold – pro rozetření samoopalovací mlhy po tváři;
 • Body Contouring Kabuki Brush od Dripping Gold - pro konturování tělesných křivek, nanášení bronzerů a jejich rozetření např. do dekoltu.

Kabuki štětcem pohodlně, a hlavně stejnoměrně rozetřete po tváři samoopalovací mlhu - SOSU
Zdroj: SOSU Cosmetics

🧼 ODSTRAŇOVAČ  

ℹ️ Co potřebujete vědět:

 • Produkt schopný něžně leč účinně zbavit pokožku zbývajícího samoopalovacího pigmentu (viz článek Jednoduché, šetrné a rychlé odstranění samoopalovacího přípravku).
 • Šetrná alternativa složitého, mnohdy dráždivého drhnutí a také vynikající pomocník, pokud se vám něco nepovede. Jestliže třeba nevychytáte odstín rukou – jak tomu často bývá – odstraňovač vám dá druhou, třetí a klidně i čtvrtou šanci na opravu.

📍 Naše produkty:

Protože i mistru samoopalovači někdy ujede ruka, vyplatí se mít v záloze Fresh Glow Tan Remover - SOSU
Zdroj: SOSU Cosmetics

👀MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Samoopalování je naší vášní a píšeme o něm každou chvíli. Krok za krokem – anebo spíše odstavec za odstavcem – pro vás mapujeme vše, co byste o self-tan světě jen mohli chtít znát. Co jste nenašli v dnešním článku, proto možná objevíte na jedné z přiložených adres:

Doufáme, že jsme vám orientaci na našem e-shopu i samoopalovacím trhu jako takovém krapet zpřehlednili a 12 rozhodovacích parametrů proměnili třeba jen ve dva. Stále však platí: Testujte a zjistěte, jaká konzistence, varianta a jaký odstín si nejlépe rozumí s vaší pokožkou a odpovídá vaší představě.

My tu budeme, abychom poskytli „big sister advice“, kdykoli po ní zatoužíte.

Váš Tým Manifesto 💜

 
Manifesto samo(opaluje)
K přečtení za 10 min